Bulgaristan Benzin Fiyatları 2024 – Bulgaristan Mazot Fiyatı

İçindekiler

Bulgaristan Akaryakıt Fiyatları

Bulgaristan’ın enerji ihtiyacının önemli bir kısmı petrol ve petrole dayalı ürünlerden karşılanmaktadır. Bu durum, Bulgaristan akaryakıt fiyatlarının diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermesine neden olmaktadır.

Akaryakıt Fiyatlarının Belirlenmesi

Akaryakıt fiyatları genellikle hükümetler tarafından belirlenir ve düzenlenir. Bulgaristan’da da akaryakıt fiyatları hükümet tarafından kontrol edilir ve ayın ilk Çarşamba günü güncellenir. Fiyatlar, Enerji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Merkezi Enerji Fonu tarafından hesaplanır.

Bulgaristan’da Yakıt Türlerine Göre Fiyatlar

  • Benzin Fiyatları: Bulgaristan’da benzin fiyatları, hem Bulgar Levası hem de Euro cinsinden perakende satış noktalarında belirlenmektedir. Güncel olarak benzin fiyatı litre başına 2.30 BGN veya 1.287 Euro olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Mazot Fiyatları: Bulgaristan’da dizel fiyatları da benzin gibi hem Bulgar Levası hem de Euro cinsinden ifade edilmektedir. Mazot fiyatı, litre başına 2.30 BGN veya 1.18 Euro olarak belirlenmektedir.
  • LPG Fiyatları: LPG, dizel ve benzine göre daha ekonomik bir alternatif olmasıyla tercih edilmektedir. Bulgaristan’da LPG fiyatları litre başına 0.989 BGN veya 0.508 Euro olarak güncellenmektedir.

Yukarıdaki veriler, Bulgaristan’da yaygın olarak kullanılan akaryakıt türlerine ilişkin fiyatların genel bir özetidir. Fiyatlar, piyasa koşullarına, döviz kurlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu