DGS ek tercihleri ne zaman 2023 | DGS ek tercih ücreti ne kadar?

DGS ek tercihleri 29 Eylül-4 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Adaylar tercihlerini ÖSYM’nin AİS adresine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle elektronik ortamda yapabilirler.

DGS ek tercihleri ne zaman 2023

DGS ek tercih kılavuzu, ÖSYM tarafından yayınlandı. Bu kılavuzda, ek tercih yapacak adayların dikkat etmesi gereken önemli hususlar, boş kontenjanlar, başvuru ücreti ve kayıt işlemleri hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Adaylar, kendilerine uygun olan programları seçmek için bu kılavuzu inceleyebilirler. DGS ek tercih kılavuzuna ÖSYM’nin resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

DGS ek tercihlerini yapmak isteyen adaylar, ÖSYM’nin AİS adresine giriş yaparak tercihlerini elektronik ortamda gerçekleştirebilirler. Her aday, en fazla 10 programı tercih edebilir. Tercih işlemleri, 4 Ekim 2023 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. DGS ek tercih ekranına ÖSYM’nin resmi internet sitesinden erişebilirsiniz.

DGS ek tercih başvuru ücreti 25 TL’dir. Başvuru ücretini ödemek için adaylar, ÖSYM’nin internet sitesinde bulunan “ÖDEMELER” bölümünden kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapabilirler. Ayrıca, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı, banka şubeleri veya ATM’ler aracılığıyla da ödeme gerçekleştirilebilir.

DGS ek tercih sonuçları, ÖSYM tarafından ilerleyen günlerde açıklanacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına ÖSYM’nin sonuç adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilirler. Yerleştirilen adayların kayıt işlemleri ise ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır.

DGS EK TERCİH KİMLER YAPABİLİR?

2023-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değillerdir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2023-DGS’ye girmiş ve 2023-DGS merkezi yerleştirme sonucunda hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekmektedir.

DGS ek tercihleri ne zaman bitiyor?

2023 Dikey Geçiş Sınavı (2023-DGS) Ek Yerleştirme tercih işlemleri, 29 Eylül-4 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılacaktır. 

DGS ek tercih ücreti ne kadar 2023?

2023 DGS Ek yerleştirme için tercih ücreti 50,00 TL‘dir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu