Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Sahte Zeytinyağı Nasıl Farkedilir? Orjinal Zeytinyağı Fiyatları

Türkiye’de 2023 -2024 dönemi zeytinyağı üretiminde yok yılı olması sebebiyle geçen döneme oranla düşüş yaşandığını tabir eden Aydın Ticaret Borsası İdare Şurası Lideri Fevzi Çondur, Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi’nin (UZZK) rekolte varsayıma nazaran 179 bin ton beklenen zeytinyağı rekoltesinin, Aydın Ticaret Borsası’nca 100 bin tonun altında kestirim edildiğini belirtti.

Çondur, “Geçtiğimiz yıl Avrupa’da yaşanan kuraklıktan ötürü zeytinyağında dünyanın en yüksek üretim kapasitesine sahip olan İspanya’nın 1 milyon tona yakın zeytinyağı üretimindeki kaybı, İtalya’nın ise 200 bin tona yakın kaybı bu sene de yaşanan kuraklık sebebiyle tıpkı ölçüde devam etmektedir. Hasebiyle bu yılda dünya zeytinyağı arzında büyük bir azalma görülmektedir. Arzın azalması ve zeytinyağı talebinin devam etmesi nedeniyle de milletlerarası zeytinyağı piyasalarındaki fiyatlar da 8.500.00 Euro/ton düzeylerine yükselmiştir. Ülkemizde ise yurt dışındaki fiyat yükselişlerine endeksli olarak sızma zeytinyağlarında, üreticiden alım fiyatı 260- 280 TL ortasına yükselmiştir” dedi.

Piyasada zeytinyağı fiyatlarının yükselmesinden ötürü, bilhassa denetimi yapılmayan e-ticaret siteleri üzerinden düşük fiyatlı zeytinyağı satışının yapılmasının akıllara taklit ve tağşişi getirdiğini kelam eden Çondur, bu durumun hem insan sıhhati hem de iktisat açısından sorun teşkil ettiğini belirtti.

Taklit ve tağşişli zeytinyağı satışlarının, kesiti olumsuz tarafta etkilediğini lisana getiren Çondur, “İnsan sıhhati için tehlike oluşturan tağşişli zeytinyağının, Bakanlığımız tarafından sıkı kontrollerle takip edilmesi beraberinde taklit ve tağşiş de uygulanan cezai yaptırımların caydırıcı seviyede arttırılması gerekmektedir. Zeytinyağı tüketicileri ise zeytinyağını sağlam satış noktalarından ve bilindik markalardan temin etmelidir” diye konuştu.

GERÇEK ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Hakiki zeytinyağı, 0 ve -6 derece ortasında kaldığında donmaya ve kristalleşmeye başlar. Bu yüzden bir bardak zeytinyağını dondurucuya koyun, Yarım saat beklettikten sonra çıkartın. Bardaktaki zeytinyağının tamamı donmuşsa hakikidir. Lakin bir kısmı donmuş, bir kısmı sıvı kalmışsa gerçek olmayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu