Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri Nelerdir? Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus, genital organlarında anormallik olmayan bayanlarda vajina açıklığı etrafındaki kasların istemsizce kasılmasıdır. Sıkı kas kasılması, cinsel ilgiyi yahut penetrasyon içeren rastgele bir cinsel aktiviteyi ağrılı yahut imkânsız hale getirir. Vajinismuslu bayanların birçok cinsel ilgiye tahammül edemez ve kimileri tampon kullanımına sıcak bakmazlar.

Vajinismusta bayanın cinsel bağlantı isteğine karşın vajina kasları istemsizce kasılır. Vajinismus çoklukla bayanların birinci cinsel münasebete girmeye kalkışmasıyla başlar. Bununla birlikte, bazen daha sonra gelişir, örneğin, diğer bir faktör birinci defa cinsel bağlantıyı acı verici hale getirdiğinde yahut bayanlar duygusal olarak meşakkat içindeyken cinsel bağa girmeye çalıştığında olabilir. Cinsel ilgi acı verici olabileceğinden, bayanlar bundan korkar. Bu dehşet, kasları daha da sıkılaştırır ve cinsel alaka teşebbüsünde bulunulduğunda ağrıya neden olur yahut bunu artırır. Bir refleks tepkisi gelişir, böylelikle vajinaya basıldığında yahut bazen yalnızca dokunulduğunda vajina kasları otomatik olarak (refleks olarak) kasılır. Bu nedenle birçok bayan, cinsel alakaya yahut penetrasyon içeren rastgele bir cinsel aktiviteye tahammül edemez. Birtakım bayanlar tampon takılmasına tahammül edemezler yahut hiç denemek istemezler. Bununla birlikte, vajinismuslu bayanların birden fazla, penetrasyon içermeyen cinsel aktiviteden hoşlanır.

Vajinismus Tipleri Nelerdir?

İki ana vajinismus tipi vardır.

Birincil (Primer)

Bu, bir bayanın vajinasına penis dahil (penetratif seks ismi verilir) bir şey girdiğinde yahut vajinasına hiçbir şey sokamadığında ağrı çekmesidir. Birebir vakitte ömür uzunluğu vajinismus olarak da isimlendirilir.

İkincil (Seconder)

Bu, bir bayanın daha evvel ağrısız seks yaptığı vakittir, lakin daha sonra güç yahut imkânsız hale gelir. Ayrıyeten edinilmiş vajinismus olarak da isimlendirilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Ağrılı seks (disparoni) ekseriyetle vajinismusun birinci belirtisidir. Acı yalnızca içeri girme ile olur. Ekseriyetle çekildikten sonra kaybolur, fakat her vakit bu durum gözlenmez. Birtakım bayanlar bunu yanma yahut penisin “duvara çarpma” hissi olarak tanımlar. Vajinismusu olan birçok bayan, tamponu yerleştirirken yahut hekim muayenehanesinde pelvik muayene yaparken de rahatsızlık hisseder.

Diğer vajinismus semptomları şunları içerir:

 • Penetratif seks yapamamak yahut tampon takamamak
 • Acı yahut seks korkusu
 • Cinsel istek kaybı

Bu semptomlar istemsizdir, yani bir bayan tedavi olmaksızın onları denetim edemez.

Vajinismusun temelinde hangi sebepler yer alır?

Vajinismus, seks yapmış olsanız da olmasanız da ortaya çıkabilir. Vajinismus çoklukla genital bölgeye dokunulduğunda ortaya çıkar. Bu, örneğin cinsel ilgiden evvel, tampon yerleştirmeden evvel yahut jinekolojik muayene sırasında olabilir.

Vajinismusun birkaç muhtemel nedeni vardır. Bunlar, aşağıdaki üzere fizikî ve ruhsal faktörleri içerir:

 • Doğum sırasında travma
 • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, maya enfeksiyonları (pamukçuk), kronik ağrı sendromları, endometriozis üzere tıbbi durumlar
 • Geçmişte tecavüz, cinsel taciz yahut saldırı
 • Geçmişte acı bir muayene
 • Tatmin olunmayan cinsel ilişki
 • Hamile kalma korkusu
 • Vajinanın penetrasyon için çok küçük olabileceğinden korkmak

Vajinismus teşhisi konma süreci nasıl gelişir?

Vajinismus teşhisi çoklukla semptomlarınızın tanımlanmasıyla başlar. Hekiminiz muhtemelen soracaktır:

 • Bir sorunu birinci fark ettiğinde
 • Ne sıklıkla meydana geldiğinde
 • Onu tetikleyen şeyin ne olduğuna

Tipik olarak hekiminiz, cinsel travma yahut taciz yaşayıp yaşamadığınızla ilgili sorular da içerebilen cinsel geçmişiniz hakkında da sorular soracaktır. Genel olarak vajinismusun teşhis ve tedavisi pelvik muayene gerektirir. Vajinismuslu bayanların pelvik muayeneler konusunda gergin yahut endişeli olması yaygındır. Hekiminiz pelvik muayene önerirse, muayeneyi sizin için olabildiğince rahat hale getirmenin yollarını tartışabilirsiniz. Kimi bayanlar, üzengi kullanmamayı ve muayene için farklı fizikî durumlar denemeyi tercih etmektedir. Hekiminizin ne yaptığını görmek için bir ayna kullanırsanız kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Penetrasyonu kolaylaştırmak için ellerini yahut tıbbi aletlerini vajinanıza yönlendirmenize yardımcı olmanızı önerebilirler. Hekiminizden muayenenin her basamağını size anlatmasını isteyebilirsiniz. Muayene sırasında hekiminiz rastgele bir enfeksiyon belirtisi yahut yara izi arayacaktır. Vajinismusta vajinal kasların kasılması için fizikî bir neden yoktur. Bu, vajinismusunuz varsa hekiminizin semptomlarınız için öbür bir neden bulamayacağı manasına gelir.

Vajinismus için tedavi seçenekleri nelerdir?

Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi ekseriyetle eğitim, danışmanlık ve idmanları içerir.

 • Cinsel terapi ve danışmanlık

Eğitim tipik olarak anatominiz ve cinsel uyarılma ve ilgi sırasında neler olduğu hakkında bilgi edinmeyi içerir. Vajinismus ile ilgili kaslar hakkında da bilgi alabileceğiniz bir süreci kapsar.

Bu, üstyapı modüllerinin nasıl olduğunu ve bedeninizin nasıl reaksiyon verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Danışmanlık süreci tek başınıza yahut partnerinizle birlikte ilerleyebilir. Cinsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış bir danışmanla çalışmak yardımcı olabilir. Gevşeme teknikleri ve hipnoz, rahatlamayı da sağlayabilir ve cinsel münasebette daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

 • Vajinal dilatörler

Doktorunuz yahut danışmanınız, bir profesyonel nezaretinde vajinal dilatör kullanmayı öğrenmenizi tavsiye edebilir. Koni formundaki dilatörleri vajinanıza yerleştirin. Dilatatörler giderek büyüyecektir ve bu, vajinal kasların gerilmesine ve esnek olmasına yardımcı olacaktır. Yakınlığı artırmak için partnerinizden dilatörleri yerleştirmenize yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Bir dizi dilatatör ile tedavi sürecini tamamladıktan sonra, siz ve eşiniz tekrar cinsel ilgiye girmeyi deneyebilirsiniz.

 • Fizik Tedavi

Dilatörleri kendi başınıza kullanmakta zorlanıyorsanız, pelvik taban konusunda uzmanlaşmış bir fizyoterapiste başvurabilirsiniz. Böylelikle dilatörlerin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve derin gevşeme teknikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Vajinismus ile yaşamak

Cinsel fonksiyon bozukluğu alakaları olumsuz etkileyebilir. Proaktif olmak ve tedavi görmek, bir evliliği yahut alakayı kurtarmada çok değerli olabilir. Utanılacak bir şey olmadığını hatırlamak kıymetlidir. Partnerinizle cinsel bağa dair hisleriniz ve endişeleriniz hakkında konuşmak daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Hekiminiz yahut terapistiniz size vajinismusun üstesinden gelmeniz için yollar sağlayabilir. Pek çok insan güzelleşir ve keyifli cinsel hayatlar yaşamaya devam eder. Bir seks terapisti ile tedavi seansları planlamak yararlı olabilir. Kayganlaştırma yahut muhakkak cinsel durumları kullanmak, cinsel ilgiyi daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu